بلاگ

چرا برنج ها عطر و بو ندارند و چرا از عطر آنها کم شده است؟ مشکل از کجاست؟

نوشته شده در

شاید شما هم برنج های ایرانی را با برنج های ایرانی ۲۰ یا ۳۰ سال قبل مقایسه می کنید و می پرسید که چرا برنج ها ، عطر و بو ندارند و یا این که چرا عطر آنها ، کم تر شده است؟ مشکل کم عطر و بو بودن برنج ها از کجاست؟
لطفا به نکته های آغازین توجه کنید

روشن است که از نظر ژنتیک و نوع برنج، برنج های ایرانی از نظر عطر و بو در یک سطح نیستند و تفاوت هایی با هم دیگر دارند؛ ولی به صورت کلی ، این مساله ممکن است که دلایل مختلفی داشته باشد که ما تلاش می کنیم در این مقاله، آن را بررسی نماییم؛ ولی قبل از آغاز، این دو نکته نیز باید گفته شود که اولا عطر برنج تازه و عطر برنج کهنه با هم دیگر متفاوت است و فرق دارد. پیشنهاد می کنیم مقاله آیا برنج تازه عطر بیشتری دارد یا برنج کهنه را بخوانید.

دوم آن که از نظر روش پخت و تاثیر آن بر عطر و بو و طعم برنج، شیوه پخت آب کش با شیوه پخت کته متفاوت است و فرق دارد. مقاله تفاوت برنج آب کش و برنج کته از نظر عطر و بو و طعم به صورت کامل این مساله را توضیح داده است.

و دیگر آن که برنج های ایرانی، حتی اگر عطرشان و بوی شان کم تر شده باشد ، در مقایسه با برنج های خارجی باز هم هنوز عطر و بوی دلپذیری دارند و در حقیقت، چند سر و گردن از نظر عطر و بو، بلندتر و رشیدتر از هم تاهای خارجی شان هستند . بنابراین ، وقتی که می گوییم برنج ها کم عطر شده اند، اصلا منظورمان برنج های خارجی نیست؛ آنها که اصلا عطر ندارند؛ البته اگر برنج باشند و پلاستیکی نباشند!
۱- دلیل اصلی: تراشیدن زیاد سبوس برنج

یکی از مهم ترین دلایل و علت هایی که سبب شده است برنج ها، دیگر مثل گذشته عطر و بو نداشته باشند این است که در کارخانه های برنج شالی کوبی، بخش زیادی از سبوس آنها تراشیده می شود و برنج ، سفید می گردد . در واقع تمایل مردم به استفاده از برنج های سفید و شفاف و تصور آنها از این که این برنج ها، بهتر هستند، سبب شده است که کارخانه های برنج نیز ، بخش بیشتری از سبوس برنج را بتراشند که همین باعث می شود عطر برنج کمتر بشود.

در واقع ، علت اصلی انگیزاننده عطر برنج ، همان پوست برنج و سبوس دانه آن است؛ به گونه ای که آنهایی که قصد حقه بازی دارند و می خواهند که برنج خود را خوش بو نشان بدهند، همین گرد سبوس برنج که به صورت آرد شده است را بر می دارند و داخل کیسه برنج می پاشند و قاتی می کنند و با این کار ، به نظر می رسانند که برنج شان عطر دارد؛ در حالی که آنها ، فقط خاکه یا آرد سبوس برنج ( فَل یا نرمه یا خاک برنج یا …) را با برنج قاتی کرده اند.

بنابراین اگر کارخانه های برنج کوبی ما به سمتی بروند که بخش کمتری از سبوس برنج را حذف کنند و بخش بیشتر آن را داشته باشند، به افزایش دوباره کیفیت عطر برنج ها ، کمک شایسته ای کرده اند.
۲- کمباین های کم عطر

از دیگر دلایل کم بو و عطر شدن برنج ها ، افزایش سرعت برداشت آنها در مزرعه و شالیزار می باشد؛ به گونه ای که برای صنعتی شدن و افزایش کمی تولید برنج، نیاز بود تا از ماشین آلات کشاورزی استفاده بشود و آنها به کار کشاورزان بیایند؛ بنابراین کمباین های برنج در انواع گوناگون آن ، چه بزرگ و چه کوچک به کشاورزی برنج وارد شدند و همین سبب شد که سرعت برداشت برنج بالاتر برود؛ اما کمباین ها، خود با این که سرعت برداشت برنج را بالاتر می برند، ولی یکی از دلایل پایین آمدن کیفیت عطر و بوی برنج نیز می باشند؛ چرا که آنها ، به خوشه های برنج اجازه نمی دهند که خشک بشوند و این خشک نشدن، سبب می شود که برنج ، فرصت و زمان لازم برای به راحتی خشک شدن را نداشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید تفاوت برداشت دستی برنج با برداشت با کمباین بر عطر و بوی برنج را مطالعه کنید تا متوجه بشوید که چرا کمباین ها ، با این که سرعت تولید و برداشت را افزایش می دهند، اما خود تا اندازه ای سبب پایین آمدن کیفیت برنج ها شده اند.
۳- قربانی شدن کندوج های برنج

کندوج ( بر وزن پرنور یا کم نور) ، شیوه اصلی انبارداری برنج ، در زمان گذشته بوده است. کندوج ها، ساختمان های چوبی و مجهزی بودند که در دیار پر رطوبت شمال، به خوبی کارکرد داشتند و این توانایی را داشتند تا به خوبی از کیفیت خوشه های برنج شمال در مقابل رطوبت و موجودات زنده هم چون موش و حشرات و مار و خزندگان و جوندگان دیگر، مراقبت و محافظت نمایند.

یکی از کارهای اصلی یا کارکردهای مهم کندوج ها این بود که پس از برداشت برنج، خوشه های بریده شده شلتوک های برنج ، در آنها قرار داده می شد و هیچ عجله ای برای بردن آنها به کارخانه های شالی کوبی وجود نداشت ؛ در حالی که الان ، پس از برداشت برنج ، باید محصول برداشت شده ، در حداکثر دو یا سه هفته ، سفید و تراشیده بشود؛ در غیر این صورت خراب می شود.

این خشک شدن تدریجی خوشه های برنج در کندوج ها ، سبب می شد که دانه های برنج ، در عین آهسته آهسته خشک شدن ، کیفیت و مواد درونی خود را داشته باشند و از دست ندهند.

در حالی که الان ، در حلقه تولید برنج مرغوب، جای یک سازه و ساختمانی همانند کندوج ها، مفقود شده است و جایگزینی وجود ندارد که اجازه بدهد پس از برداشت برنج، شلتوک ها به همراه ساقه هایشان، در آن سازه ها باقی بمانند تا آهسته آهسته خشک بشوند.

تصور کنید که یک خوشه برنج ، یک ماهه تا دو ماهه خشک بشود تا این که در کارخانه های شالی کوبی کنونی، با تنظیم ساعت خشک شدن، در طی ۷۲ ساعت یا کمتر ، خشک بشود. واضح و مشخص است که این سرعت زیاد خشک کردن دانه های برنج، تا حدی عطر و بوی برنج را می سوزانند و از بین می برند.

خوشبختانه در موزه میراث روستایی گیلان در روستای سراوان در جنوب رشت ، کندوج های برنج به نمایش گذاشته شده اند و می توانند محلی باشند برای مهندسان کشاورزی مدرن تا با الهام از این کندوج ها، سازه های جدید و طراحی های متناسب با کشاورزی کنونی برنج ما را به نمایش بگذارند.

اگر دوست دارید در مورد کندوج بیشتر بدانید، مقاله کندوج چیست را مطالعه کنید.
۴- عطر برنج و تغذیه از زمین

در سال های پیش تر ، تولید برنج به گستردگی و نیاز امروز نبود و مقدار آن کم تر بود؛ در نتیجه کشاورزی در سال های گذشته ، همراه با استراحت دادن به زمین بود. ولی در حال حاضر، برنج ها تند و تند کاشته می شوند و حجم برداشت از زمین کشاورزی بیشتر شده است.

از سوی دیگر نقش تغذیه کننده های طبیعی گیاه برنج نیز کم تر شده است؛ مثل کودهای طبیعی حیوانی ؛ چرا که قبلا، گرچه مقدار برنجی که تولید می شد به مراتب کم تر بود، ولی از کودهای حیوانی در کشاورزی بیشتر استفاده می شد و به زمین این اجازه داده می شد که به صورت طبیعی ، دوپینگ نماید و خود را بازسازی نماید؛ در حالی که امروزه هم حجم تولید بالا رفته است و هم برای کشاورز به صرفه نیست که بخواهد از کودهای حیوانی استفاده کند؛ ضمن این که شاید پخش کردن آن هم در زمین ، سخت تر از کودهای شیمیایی باشد.

به این ها باید اضافه شود که استفاده از آفت کش های شیمیایی که برخی از آنها نیز ممکن است استانداردهای محیط زیستی را نداشته و یا قاچاقی وارد شده باشند، احتمال دارد که بر عطر و کیفیت برنج تاثیر بگذارد و از آن بکاهد.

هم چنین افزایش کشت هر ساله و تند تند کاشتن ها ، شاید از قدرت زمین نیز بکاهد که می تواند باروری و توانایی اصلی زمین را در رشد و پرورش برنج، کاهش بدهد. در این باره ، ما در مقاله اختلاف نظر ها درباره آسیب های کشت دوم برنج، بیشتر این موضوع را باز کرده ایم و به آن ، از زوایای گوناگون نگریسته ایم.
۵- کاهش کیفیت کشاورزی جهانی

به صورت کلی ، صنعتی شدن کشاورزی و باغ داری و دوری از کشاورزی ارگانیک واقعی (و نه ارگانیک شعاری و تبلیغاتی و بازاری) ، سبب شده است که از عطر محصولات کشاورزی و میوه ها نیز کاسته شود.

دمای کره زمین نیز گرم تر شده است و هر روز نیز گرم تر می شود ؛ طی یک تحقیقات رسمی، دمای کره زمین نسبت به دهه های گذشته ، چند درجه گرم تر شده است و به سوی گرم تر شدن نیز حرکت می کند. گازهای گلخانه ای هم در جو زمین بی داد می کند و وضعیت محیط زیست جهانی نیز تعریف چندانی ندارد.

افزایش کمیت تولید کشاورزی جهانی و توجه به این که شکم این میلیاردها دوپایی که در دنیا هستند، هر جوری که شده باید سیر و پر بشود، سبب شده که کفه کمیت کشاورزی سنگین تر شده و از مقدار کیفیت محصولات کشاورزی ، کاسته بشود.

یادتان هست که قبلا میوه ها چقدر پر عطر بودند و چه بو و طعم مسحور کننده ای داشتند که در مقایسه با اکنون ، از آن شیرینی و خاطره انگیزی شان کاسته شده است؛ حالا دیگر وقتی که خیاری را بر می دارید و عطر می کنید یا این که سیبی را می بویید، حس می کنید که آن خوش عطری و خوش بویی ای را که در گذشته دارا بودند را ندارند.

به هر حال این مسایل وجود دارد و باید در سیاست گذاری های کلان جهانی و کشوری کشاورزی، به صورت عمده به آن توجه کرد تا ریل گذاری کشاورزی بر مبنای کیفیت نیز باشد.
جمع بندی

با همه این مسایلی که گفته شد، باز هم تاکید می کنیم که فراموش ننمایید برنج ایرانی ، هنوز دارای عطر و بوی مناسبی است و این مطالب و نظراتی که از سوی سایت برنج فروش ارائه می شود، در جهت ایده آل تر شدن و افزایش کیفیت برنج ایرانی شمال می باشد و به معنای این نیست که خریداران ، ناامید شوند و فکر کنند که برنج های موجود در کشور ما ، به درد نمی خورد. پس به این نکته ، توجه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *